понедељак, 7. април 2014.

Ovo je dug proces,ali stvoreni su da pokazu svoju lepotu


Maltezeri su pametne glavice :)


Najcesca pitanja koje dobijam u vezi maltezer,vazi i za buduce vlasnike :-)

Maltezer izaziva neznost i zraci lepotom,tako da bi ga svako zeleo u svom domu,stoga prvo pitanje uvek glasi: 1. GDE MOGU DA KUPIM STENE MALTEZERA?
  1.--Stene maltezera mozete uzeti na oglasima,isto tako u odgajivacnicama.
2. KOLIKO KOSTA STENE MALTEZERA-DA LI JE SKUPO?
2. Stene maltezera,tj. njihova cena se krece od 150e do 4000e,u zavisnosti da li psa uzimate u Srbiji ili ga uvozite iz strane zemlje,tkdj. zavisi da li hocete psa kao ljubimca ili psa za show. U zavisnosti za sta vam treba pas,ne treba da zalite novac,jer oni ce vam vratiti duplo,naravno,morate racunati da cete jos mnogo uloziti,jer napominjem da su oni VELIKA OBAVEZA.
3. DA LI SMEM DA IZVODIM SVOJE STENE MALTEZERA U SETNJU ?
3. Naravno,ali tek kada navrsi-napuni 4 meseca,tek kada primi sve potrebe vakcine koje su potrebne za njihovo zdravlje i imunitet,jer su jako osetljivi. Krhki su,pazite sta radite.
 4. KAKO DA MU SKINEM ''ONO CRVENO OKO OCIJU'' ?
 4. To ''crveno oko ociju'' nazivaju se takozvane suzice,imate razne preparate na internetu. Najjeftiniji izbor jeste BORNA KISELINA koju mozete naci u najblizoj apoteci. To lagano skidate oko ociju,nikako u oci.
5. DA LI DA UZMEM ZENKU ILI MUZIJAKA?
 5. Maltezeri se drze u stanu-kuci,vas je izbor  sta zelite,oko zenki ima vise posla ali su privrženije,mirnije i poslušnije,a u šetnjama ne dižu nogu na sve što stoji okomito.
Ono sto ljude brine kod ženkica je teranje i sve sto ide uz to(krvarenje,skupljanje mužjaka,neželjena trudnoća).No,danas se to vrlo lako da rešiti (iako se kujica tera samo 2 puta godišnje).Ako želiš da tvoja kujica ima okot i ne želiš ju sterilisati,možeš je odvesti veterinaru gde će dobiti hormonalnu injekciju koja sprečava teranje(nešto slično anti-baby pilulama).

 OVO JE BILO NAJCESCIH 5 PITANJA,VI PITAJTE STA VAS ZANIMA :-*

Maltezer nega-Njihova bela dlaka :-)

Jednom nedeljno trebalo bi da proverite uši vašeg maltezera. Ovo je vrlo bitno, posebno iz razloga što maltezer ima veoma dugačke uši u kojima znaju da porastu dlake i tako izazovu infekciju. Takođe, redovni pregled ušiju se zahteva i kod maltezera koji se često kupaju.
Nekoliko saveta oko odgoja
Ono što vam može ukazati na činjenicu da su maltezeru uši bolesne, jeste kada postanu osetljive na dodir, kada u njima ima dosta naslaga ušnog voska, učestalo češanje i drmanje glavom na jednu stranu….Ovo su sve indikacije koje zahtevaju da psa odvedete veterinaru. Maltezeri su veoma podložni bakterijskim infekcijama.
S obzirom na to da maltezerima dlaka često raste oko ušnog kanala i u samom kanalu, treba da imaate makaze kojima ćete redovno seći dlake i tako sprečavati nastanak infekcija i urastanje dlaka.
Prilikom čišćenja ušiju natopite vatu mineralnim uljem, hidro-peroksidom ili posebnim losionom za čišćenje ušiju. Dok jednom rukom držite uvo psa, drugom rukom sa natopljenom vatom čistite unutrašnji deo ušne školjke. Vatu promenite čim se zaprlja.
Kod tretmana ovih vrsta infekcija, najbolji su preparati na bazi joda s obzirom na to da jod ubija anaerobne akterije.
Nokti maltezera
Nokti pasa su dosta deblji u odnosu na ljudske, mada se i pored toga dešava da im se jednostavnim trčanjem ili šetnjom nokti isturpijaju do te mere da im nije potebno sečenje.
Nokti maltezera trebalo bi da se seku na svake dve do tri nedelje i to posebnim makazama za pse. Nokte nikako ne secite makazama kojima mi sečemo naše nokte, jer se njima može razdvojiti nokat psa i tako ga povrediti. S obzirom na to da su nokti veoma debeli, makaze treba da budu oštre.
Nokte im morate seći pod dobrim svetlom, jer oni mogu da budu samo blago obojeni pa ih je teško razdvojiti od mesa. Kada su nokti maltezera skoro beli, a i to se često dešava, onda secite samo vrhove – ovo će možda zahtevati više vremena ali ćete biti sigurni da nećete povrediti svog psa.
Kada štene napuni 6 do 8 nedelja, treba početi sa sečenjem noktiju i dlaka oko šapa. Najbolje vreme za skraćivanje noktiju je nakon kupanja kada su nokti mekani.
Kupanje maltezera
Pre nego što počnete sa kupanjem, iščešljajte i iščetkajte svog maltezra kako biste odstranili dlake koje su otpale. Pripremite sve što je neophodno – šampon, peškir, balsam…Prethodno, ukoliko je neophodno, očistite uši svome psu i stavite malo vate u uši kako biste sprečili da mu uđe voda u uši prilikom kupanja, što može da bude veoma neprijatno i da izazove upalu.
Budite potpuno sigurni da ste psa nakvasili do “gole kože” pre nego što sipate šampon .Preporučuje se da kupite visoko kvalitetne šampone i balsame. Nakon kupanja, veoma brzo će se prirodna ulja kože i dlake vratiti. Prilikom kupanja posebnu pažnju obratite na analni deo i na šape. Kada mu perete glavu, vodite računa da mu šampon ne uđe u oči – možda je najbolje da za taj predeo koristite bebi šampone.
Kada ste već dva puta stavilli šampon i isprali, vreme je da stavite balsam. Ukoliko je balsam koji se ispira, nakon nekoliko sekundi pošto ste lagano raščešljali dlaku psa, isperite balsam.Rukama potom “iscedite” vodu sa svog ljubimca koristeći samo ruke – posebnu pažnju obratite na uši, rep i noge. Potom ga dobro umotajte u peškir. Posebno kada je vreme hladno, vodite računa da vaš ljubimac bude potpuno suv pre nego što ga pustute napolje.Ponekad će biti potrebno da koristite fen – psi znaju da se plaše tog zvuka.Ukoliko to bude slučaj i sa vašim psom, budite uporni, naučite ga da nema razloga da se plaši. Na vama je isto tako da obratite pažnju da ga istim tim fenom ne povredite – aparat ne treba da bude prviše blizu dlake i ne sme da bude prevruć.
Čišćenje zuba
Zube vašeg psa trebalo bi da čistite svakog dana, što je prava retkost posebno kod starijih pasa koji već imaju velike naslage kamenca. Nemojte korisiti zubne paste za ljude u kojima ima supstanci koje ne pogoduju stomaku vašeg maltezera. Ako koristite takve paste može se desiti da izazove bolove u stomaku vašeg psa. Kupite pastu za zube za pse – tako ćete biti sigurni da će pranje zuba biti bezopasno.
Znate i sami da su štenci maltezera otvoreni za učenje svega novog i da to novo veoma brzo prihvataju. Dok je još mali, štencu nežno perite zube i desni svojim prstom- četkica je isuviše tvrda za njega u početku. Ukoliko se pas buni, dodajte malo hrane za pse na svoj prst i videćete kako će se pas smiriti. Sledeći korak jeste da nabavite mekanu četkicu za pranje zuba. Ukoliko je pas bude odbaciova, dodajte malo hrane za pse i veoma brzo će je prihvatiti.
NAPOMENA
Dok ne napuni osam meseci maltezera ne treba voditi na trčanje ili bilo koje druge jake bežbe. U početku ga puštajte samo u dovorište – to je njemu dovoljno da se istrči. Morate prvo dozvoliti kostima da se razviju i ojačaju a potom da trenirate mišićnu masu.
Obratite pažnju tokom leta da maltezera ne šetate po suncu – šetajte ga u ranim jutarnjim časovima ili kasno uveče kada se temperatura malo spusti. Zbog svoje duge dlake, maltezer teško podnosi toplotu i vlažnost. Kada je već tako toplo morate voditi računa da pas popije dovoljno vode zbog dehidratacije.

Nika kad je bila mala,mirna beba :)




Nika voli da se fotografise,imamo i dokaze :)










NIKA MALTEZER :-)

Kao mala,oduvek sam imala zelju da imam malog belog cupavog psa. Roditelji mi nisu dopustili,tada nisam shvatala zasto,ali sada shvatam. Maltezer nije igracka,to je jedno malo predivno bice koje zahteva puno paznje,ljubavi,i zahteva velike obaveze. Dobila sam malo stene od 8 nedelje,moju Niku. Rodjena je 22.03.2013. ,imala je samo 750 grama. Zracila je pozitivnom energijom i neznoscu. Bila sam presrecna. Svaki dan mi je bio ispunjen zbog nje ,kao i sada. :) Ona je veliki pas sa malim telom i razmisljanjem kao u coveka,zvuci neverovatno,ali je istinito. Ona sada ima godinu dana,veoma je srecan pas,harizmaticna je,puna energije,zna sta zeli,a takodje jasno da do znanja sta ne zeli. Voli da laje i javlja ko dolazi na vrata,pravi mali pas cuvar. Ovo je ukratko o Nikoliji... :)

Ishrana steneta maltezera...

Prelazak sa majčinog mleka na čvrstu hranu je velika promena i stres za malog psa. Hranjenje uvek u odredjeno vreme i na istom mestu daje štenetu osećaj sigurnosti i vrlo je važno za malog psa.
Pitajte odgajivača koju je marku hrane davao. Nagli prelaz na drugi brend može izazvati probavne smetnje, prolive i povraćanje! 
Odgajivači obično hrane štenad jeftinijom, ne tako kvalitetnom hranom, tako da je promena na kvalitetniju neophodna.
Prelaz na novu hranu neophodno je da izvršite postepeno u periodu od 4-5 nedelja.
  • nedelja 1 - ista hrana
  • nedelja 2 - 3/4 stara hrana, 1/4 nova hrana
  • nedelja 3 - 1/2 stara hrana, 1/2 nova hrana
  • Week 4 - 3/4 nova hrana i samo 1/4 stara hrana
  • Week 5 - Potpuni prelazak na novu, zdravu visokokvalitetnu ishranu!
Štenetu treba:
Uvek dostupna sveža voda .
4 obroka dnevno do 6 meseci starosti.
Vlažna hrana(konzerva ili kašica) i granule pomešati i davati u odnosu 2/3 do 1/3. Samo granule se ne preporučuju.
Oko 85g hrane dnevno (sledite doziranje na uputstvu), ukupno konzerva + granule raspodeljena ravnomerno na 4 obroka.   Malteško štene ima jako mali želudac.
                                                                        Od 6 meseci starosti smanjite na 3 obroka dnevno. Tada su svi zubi izrasli te mladi psić može lagodno jesti čvrstu hranu.
Ako se izmedju kućne pripreme hrane i fabričke gotove hrane odlučite za ovu drugu, povedite računa da to bude visokokvalitetna i odgovarajuća hrana za vašeg psa.

Mala pufnica je stigla u novi dom...

Mala pufnica je stigla u novi dom

Pre nego što dovedete štene u novi dom pitajte predhodnog vlasnika da li je mališa počeo da jede čvrstu hranu ili još sisa. 
Ako ima manje od 2 meseca - Obezbedite pakovanje kvalitetne kašice za štenad mini rase, za prelazak sa mleka na čvrstu hranu.
Ako je starije i već je počelo da jede čvrstu hranu,      nabavite manje pakovanje kašice i granulice za štenad mini rase.
NIKADA nemojte da štedite na hrani! Visoko kvalitetna, odgovarajuća ishrana je ključna da vaš ljubimac odraste u zdravog i lepog psa. Veterinari su mnogo skuplji!

Maltezer - Mali vodic za vlasnike

Ovaj vodič će vam pomoći da bolje upoznate  svog ljubimca i naučite da se brinete o njemu.
Maltezer je divan, pametan mali pas, neiscrpne energije. Pravi, mali salonski pas.
Kako Maltezeri nemaju podlaku oni su savršeni ljubimci za sve koji imaju problem sa alergijama na dlaku.
Maltezer je relativno lak za održavanje. Najveća briga koju će te imati je njegova dlaka, i takozvani problem "suzica".
Generalno dobrog zdravlja. Životni vek od 12 do 14 godina.